aslam
09 آذر 1401 - 12:18

قیام میرزا کوچک جنگی در امتداد واقعه کربلا است

رشت- نماینده ولی فقیه در گیلان با بیان اینکه میرزا کوچک از تبار اسلامیان و خط وی امتداد واقعه است، گفت: این اهداف باید به نسل جدید معرفی شود.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت‌الله رسول فلاحتی پیش از ظهر چهارشنبه در همایش ملی تبارشناسی شخصیت میرزاکوچک و نهضت جنگل در سالن حکمت دانشگاه گیلان با بیان اینکه تبار مفهوم کلی است که زیرمجموعه آن طایفه، دانش، عقیده، شهر و سایر ویژگی‌های انسان را مشخص می‌کند، اظهار کرد: میرزا از تبار اسلامیان اهل رسالت بود که در اسلام به آنها مسلمان مکتبی می‌گویند.

نماینده ولی فقیه در گیلان با بیان اینکه در سه دهه اخیر به میرزا کوچک بی مهری شده است، افزود: بی مهری معاصران میرزا عدم همراهی جدی با وی و بی مهری سال‌های انقلاب نیز این بود که از قیام وی تعابیر نادرستی کردند که شناخت تبار وی این ابهامات را برطرف می‌کند.

وی تصریح کرد: شهدای دوران دفاع مقدس با وجود سن کم، با الگوپذیری از میرزا کوچک و رئیس علی دلواری در مقابل دشمن خوش درخشیدند.

آیت‌الله فلاحتی با اشاره به اینکه نسل جدید تشنه یادگیری از الگوهایی است که می‌تواند نقش مؤثر در رشد فردی و اجتماعی انسان‌ها داشته باشد، گفت: برگزاری یادبود و مراسم نکوداشت در راستای معرفی الگوهای نقش آفرین است.

نماینده ولی فقیه در گیلان با بیان اینکه میرزا کوچک اهل حوزه علمیه بود و شبانه روز سرود مردم را زمزمه می‌کرد، بیان کرد: میرزا کوچک با قرآن انس داشت و در طریق جهاد و ایفای رسالت الهی کار می‌کرد و اهل دیانت بود و در دنیایی که کمونیست و مارکسیست در زندگی مردم نفوذ کرده بود، دغدغه دین داشت.

وی با اشاره به اینکه پذیرش مسئولیت و به ویژه مدیریت سیاسی انسان را فرسوده و خسته می‌کند اما انس و خلوت با خدا این خستگی را زایل می‌کند، ادامه داد: میرزا درد دین مردم را داشت.

آیت‌الله فلاحتی با اشاره به هدف از تشکیل هیئت اسلام توسط میرزا کوچک گفت: حفظ استقلال ایران، تشکیل حکومت ملی و جمهوری و اسلام خواهی از اهداف این هیئت بود.

وی افزود: اهداف قیام میرزا نشان دهنده آن است که وی از تبار اسلامیان و پیامبر بود و خط وی امتداد خط سرخ کربلا است چرا که می‌خواست ملت ایران بالنده و در مسیر شکوفایی قرار گیرد و امروز باید این اهداف را به نسل جدید بگوییم.

منبع: مهر
شناسه خبر: 889952