aslam
09 آذر 1401 - 12:06

نظریان: مشکلی به مدیریت کردن رشته‌های جدید نداریم/ مجموعه ۱۲ هزار نفری آزادی تبدیل به سالن یخ می‌شود

رئیس فدراسیون اسکی و ورزش‌های زمستانی گفت که این فدراسیون مشکلی بابت اضافه شدن چند رشته جدید را ندارد؛ چرا که این رشته‌ها در قالب انجمن فعالیت خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، کمیته ملی المپیک چند روز قبل اعلام کرد: «با توجه به اختیارات حاصل از جزء 11 بند الف ماده 4 قانون، اهداف، وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان و دستورالعمل اجرایی آن و موافقت مورخ 1401/07/02 مقام عالی وزارت تصمیمات جدیدی درخصوص رشته‌های مرتبط با المپیک زمستانی گرفته شد که به شرح ذیل است: بر این اساس رشته هاکی روی یخ بعنوان رشته‌ای که در بازی‌های آسیایی و المپیک زمستانی حضور دارد از فدراسیون اسکیت منتزع و در قالب "انجمن هاکی روی یخ" به زیر مجموعه فدراسیون اسکی و ورزش‌های زمستانی ملحق می‌شود. رشته‌های اسکیت روی یخ سرعت، اسکیت روی یخ تعقیبی و اسکیت نمایشی (پاتیناژ) از فدراسیون اسکیت منتزع و در قالب "انجمن اسکیت روی یخ" تجمیع و در زیر مجموعه فدراسیون اسکی و ورزش های زمستانی فعالیت خواهند کرد.»

 

عباس نظریان رئیس فدراسیون اسکی و ورزش‌های زمستانی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، در این باره اظهار داشت: المپیک زمستانی یک قدمت تقریباً 100 ساله دارد و ایران نیز در حدود 70 سال است که در این رویداد شرکت می‌کند و البته یک وقفه‌ای نیز در آن شکل گرفته است. در هر دوره از المپیک زمستانی 300 مدال در 15 رشته مختلف توزیع می‌شود. نکته دیگر این است که 5، 6 رشته ارتباط مستقیم با اقلیم و برف دارد و مابقی رشته‌ها در سالن‌ها انجام می‌شود و ربطی به برف و اقلیم ندارند.

وی ادامه داد: از روز اول که آمدم، برنامه‌ای را درخصوص چگونگی روند پیشرفت رشته‌ها و برنامه‌ریزی مناسب ارائه دادم و همان زمان گفتم که ما فقط در دو، سه رشته محدود فعالیت داریم که اصلاً خوب نیست. در واقع طی این چند دهه هیچ وقت نتوانستیم توسعه‌ای در رشته‌های سالنی داشته باشیم. ما باید این واقعیت را بپذیریم که نمی‌توانیم در آلپاین و دیگر ماده‌های اسکی به مدال برسیم و شاید فقط در بهترین حالت بتوانیم به کشورهای قدرتمندی همچون اتریش، نروژ و ... برسیم. این همان رویکردی است که چند کشور آسیایی همچون چین و ژاپن هم داشته‌اند و برهمین اساس به سمت رشته‌های سالنی رفته‌اند.

نظریان افزود: ما به این نتیجه رسیده‌ایم که پرچم ایران علاوه بر اسکی، باید در رشته‌های سالنی همچون هاکی و اسکیت هم به اهتزاز دربیاید، ولو اینکه فقط در این چنین رشته‌هایی حضور داشته باشیم. بر همین اساس باید به سمت این رشته‌ها برویم. قطعاً ایجاد زیرساخت‌های لازم در استان‌ها منجر به پیشرفت در حوزه‌های همگانی و قهرمانی می‌شود و باید این مسئله مدنظر مسئولان قرار بگیرد.

رئیس فدراسیون اسکی درباره زیرساخت‌های مورد نیاز عنوان کرد: در حال حاضر سالن موجود در بازار بزرگ ایران می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین در شاندیز هم یک سالن یخ وجود دارد. البته بحث اصلی ما بر روی مجموعه ورزشی آزادی است. در سالن 12 هزار نفری آزادی یک ظرفیت برای ایجاد شرایطی استاندارد برای سالن یخ وجود دارد و با کمی هزینه می‌توان این سالن را برای انجام کامل رشته‌های کرلینگ، هاکی روی یخ، اسکیت روی یخ و ... ایجاد کرد و به آنها اختصاص داد.

نظریان گفت: اگر زیرساخت‌ها و شرایط مهیا شود، برای المپیک زمستانی 2026 نه، ولی برای المپیک زمستانی 2030 می‌توان این انتظار را داشت که ورزشکارانی در رشته‌های جدیدمان اعزام کنیم.  قطعاً پس از فراهم شدن زیرساخت‌ها، به دنبال بُعد آموزشی و استفاده از مربیان طراز اول خواهیم بود. انتظاری که از وزارت ورزش و شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی داریم، این است که فقط اسم نباشد و بتوانند در موضوعات عملیاتی و حمایتی در کنار این رشته‌ها باشند.

رئیس فدراسیون اسکی درباره اختصاص سالن 12 هزار نفری به ورزش‌های زمستانی و در پاسخ به این سوال که آیا نگرانی بابت اعتراض احتمالی رشته‌های دیگری همچون والیبال و کشتی وجود ندارد؟ تصریح کرد: این سالن در خوشبینانه‌ترین حالت 60 روز در سال مورد استفاده قرار می‌گیرد و 300 روز دیگر بلااستفاده است. پس باید از این ظرفیت بزرگ نهایت استفاده را ببریم. در صورت اجرایی شدن طرح سالن یخ در این مجموعه، می‌توان در مواقع لزوم، یخ‌ها را با استفاده از شیوه‌ها و تجهیزات موجود کاور کرد و تا رشته‌های دیگر نیز از آن استفاده کنند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا فدراسیون اسکی مشکلی بابت این رشته‌های جدید و مدیریت جدید آنها نخواهد داشت؟ گفت: خیر، مشکلی از این بابت وجود ندارد. این رشته‌ها قرار است در قالب انجمن فعالیت کنند؛ درست مثل انجمن‌هایی که زیر نظر فدراسیون انجمن‌های ورزش فعالیت دارند. این انجمن‌ها مستقل خواهند بود و ما نیز در موارد مختلف از جمله نامه‌نگاری‌ها، حمایت‌های مادی و معنوی و ... به آنها کمک می‌کنیم.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 889932